Book haul #2

9. července 2017 v 17:58 | Tánička |  Book Haul
V sobotu jsme s rodiči jeli do Prahy. A samozřejmě jsem neváhala a šla do knihkupectví si koupit knížku. A koupila jsem si "v šedých tonech" od Ruty Sepetys, protože autorčin román sůl moře mě mile překvapil a autorka se začíná stávat jednou z mých oblíbených autorů. Chtěla jsem si knihu obědnat, protože u nás v knihkupectví ji neměli ale tak měla jsem možnost si jí koupit v Praze. Stoprocentně vám až dočtu knížku napíšu recenzi a koupím si od autorky i její pro mě poslední knihu "potrhaná knřídla". Četli jste v šedých tonech a jaká pro vás kniha byla?

Píše se rok 1941. Lině je patnáct let a těší se, že po prázdninách půjde na uměleckou školu. Jednoho večera k nim domů ale vrazí sovětská tajná policie a společně s její matkou a malým bráškou ji odvlečou pryč. Čeká je deportace do pracovních táborů na Sibiři.
Lina se musí naučit bojovat o život, přijímat obtížná rozhodnutí, spolknout ponižování a bití a hlavně se nenechat zlomit, udržet si vlastní lidství. A to se jí daří díky rodině a také lásce k výtvarnému umění. I přes ohromné riziko si kreslí a zapisuje, co všechno ona a ostatní lidé okolo ní zažívají. Nejdříve kreslí, protože doufá, že se díky obrázkům a vzkazům jejímu otci podaří je najít a zachránit. Později proto, aby uchovala paměť národa a vzdala tak poctu tisícům nevinných lidí, kteří byli odsouzeni k smrti, ať už okamžité při popravách, nebo pomalejší v pracovních táborech.
Linin pohnutý příběh je plný lidské krutosti a nenávisti, ale zároveň lásky a naděje. Otázkou zůstává, zda naděje a láska dokáží udržet člověka při životě a s hlavou vztyčenou dostatečně dlouho…


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama